פרופ שהם

פרופ' יעקב שהם

פרופסור אמריטוס למדעי החיים, אוניברסיטת בר-אילן.

רופא פנימי אינטגרטיבי.

פרופ' שהם הוא רופא מומחה ברפואה פנימית, אשר מומחיותו מוכרת בארץ ובארה"ב. השתלם בארה"ב באונקולוגיה רפואית ואחר כך באונקולוגיה משולבת (אינטגרטיבית). שימש בעבר כרופא פנימי בכיר במרכז הרפואי ע"ש שיבא.

החל משנת 1998 פועל פרופ' שהם במסגרת מרפאה פרטית, כדי לממש גישה רפואית אחרת, אשר מכירה במגבלות והסיכונים של שימוש בתרופות ועושה שימוש באופציות טיפוליות לא תרופתיות. אופציות טיפוליות אלו כוללות שימוש בתזונה כגישה טיפולית רפואית רבת עצמה – רפואה תזונתית, ובאמצעי טיפול לא רעילים אחרים הלקוחים מגישות רפואיות מיוחדות או מסורתיות, כגון – אקולוגיה רפואית, רפואה סינית וצמחי מרפא במסורות רפואיות שונות. כמו כן השתלם בפסיכו-אונקולוגיה, בהיפנוזה רפואית, בדמיון מונחה, בשיטות מגוונות של מדיטציה והרפיה ובהקניית כלי התמודדות נפשיים אחרים לחולי סרטן וחולים במחלות קשות אחרות.

במסגרת מרפאתו הפרטית מסייע פרופ' שהם לפתור, או להתמודד בצורה טובה יותר עם בעיות בריאות קשות. במהלך פעילותו הרפואית והמדעית פיתח גישה רפואית ייחודית, המשלבת ידע רב ברפואה ובמדעי החיים ותובנות מעמיקות בתהליכי חולי ובאופן שבו ניתן להשפיע עליהם באמצעים לא רעילים, מתוך פרספקטיבה מערכתית לבעיות בריאות. עקרונות הגישה מתוארים בספרו – הסרטן כאתגר: תגליות מדעיות ותובנות חדשות – מקור לתקווה (הוצאת מודן, 2013; מהדורה אנגלית, 2016).

כדי ליישם ולממש גישה רפואית זו בהיקף רחב יותר מכפי שניתן במסגרת מרפאה פרטית, הקים פרופ' שהם את עמותת קמ"ה – לקידום מרפא והחלמה, בה הוא משמש כמנהל רפואי ומדעי.

במקביל הוא פועל כמדען וחוקר בתחום מדעי החיים והרפואה, בעיקר בנושא הסרטן ומערכת החיסון. פעילות זו החלה במכון וויצמן למדע, בו ביצע מחקר לקראת התואר PhD, והיא ממשיכה בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת בר-אילן, תוך שילוב פעילות מחקרית אקספרימנטלית (אימונולוגיה התפתחותית; הביולוגיה והמטבוליזם של הסרטן), קלינית (על יישום גישה אינטגרטיבית לטיפול בסרטן; על האינטרפרון ועוד). ועיונית (על המאפיינים של מערכות מורכבות; התנהגות מערכות מורכבות בתחום מדעי החיים והרפואה).

בעבר שימש כיועץ משרד המדע במדעי החיים והרפואה וכחבר בוועדות הלאומיות לקביעת מדיניות המחקר הביו-רפואי והביוטכנולוגי בארץ וכן כחבר בוועדה הישראלית-גרמנית לחקר הסרטן ובוועדה לשיתוף פעולה עם השוק האירופאי בביו-טכנולוגיה. כמו כן היה חבר במועצה המדעית שליד המדען הראשי של משרד הבריאות.

כיום הוא משמש גם כעורך בינלאומי של העיתון   Integrative Cancer Research

 

 

הרצאתו של פרופ' יעקב שהם- "הבסיס התיאורטי והמחקרי לשימוש בתזונה ככלי מניעתי וטיפולי בסרטן"

יום חמישי, ה- 30.05 | 08:30-10:00 | מושב 15: "תזונה מונעת סרטן"- האמנם דוד מול גוליית? סרטן שד כדוגמא

שתפו

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
© 2019 כל הזכויות שמורות
Created by
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן